Přemýšlíte o tom, že je pro Vás ten český rybníček příliš malý? V době, kdy je prakticky celý svět přístupný téměř každému, a do země vzdálené tisíce kilometrů se dostanete bez problémů za pár hodin, nemusí mít vaše podnikavost hranic! Vydejte se z českých luhů a hájů do cizích zemí, kde můžete začít nejen pracovat, ale i žít.
Základním předpokladem pro práci v zahraničí je bezpochyby minimálně základní znalost jazyka země, do které chcete jít pracovat, nebo alespoň dobrá znalost angličtiny. Ve spoustě zemí Vám však angličtina stačit nebude, v některých se s ní dokonce nedomluvíte vůbec. Proto je důležité zvážit své jazykové dovednosti ještě před tím, než začnete usilovat o získání práce v cizí zemi. Pro zvýšení sebedůvěry, ale i z praktické stránky je vhodné, pro ty co nemají například státní zkoušky z žádaného jazyka, navštěvovat intenzivní jazykové kurzy, které dnes nabízí spousta jazykových škol. Některé z kurzů je možné zakončit i zkouškou.
Nejlepší školou je však život sám a proto je zcela jasné, že prací v zahraničí se v jazyku zdokonalíte nejlépe. Po několika měsících v cizině se schopný jedinec může vypracovat na znalosti rodilého mluvčího, což jistě ocení, pokud se jednou bude chtít ucházet znovu o práci v ČR. Řada firem různých profesí po takovém uchazeči o zaměstnání přímo skočí. Často lidé chodí pracovat do zahraničí i z tohoto důvodu – tedy zdokonalení se v cizí řeči a následnému uplatnění znalostí v novém zaměstnání v ČR.
Velké množství lidí se domnívá, že v zahraničí si vydělá nepoměrně více peněz, než je tomu u nás. To je samozřejmě pravda, ovšem je třeba pečlivě zvážit, zda budete za prací do ciziny každý den dojíždět, či se budete vracet domů jen na víkendy, případně budete v zahraničí i žít. Při dojíždění je třeba odečíst náklady spojené s dopravou, dále pak samozřejmě stravování. Pokud v cizině hodláte i žít, náklady porostou, protože náklady na živobytí se v různých zemích mohou diametrálně lišit a celkový výdělek po odečtení nákladů a přepočtení na českou měnu nemusí být až tak ohromný, jak možná čekáte. Proto je třeba důkladně zvážit, zda hodláte v dané zemi žít, či jen dojíždět.
Pro někoho je nemyslitelné opustit na dlouhý čas rodinu, pro jiného nejsou rodinné vazby tak moc důležité. Je však třeba dopředu uvážit, zda jste ochotní a schopní se na delší čas odloučit od svých rodičů, manželek, dětí či milenek. Pokud to pro Vás není vhodné, poohlédněte se po práci v některém z našich sousedních států, aby bylo pro Vás reálné častější dojíždění. V tomto mají bezesporu výhodu lidé, kteří žijí v příhraničních oblastech a práce v zahraničí je pro ně otázkou několika desítek minut za volantem.
Na druhou stranu výdělek, řádné zdanění platu a povinných odvodů ze mzdy činí zaměstnanci po určitém odpracovaném čase nárok na důchod v cizí zemi, což je pro řadu lidí obrovským lákadlem. Je samozřejmostí, že odpracovaný čas v tomto případě počítáme na roky a liší se to zem od země. Nicméně možnost pobírat jednoho dne starobní důchod například z Rakouska v eurech, a žít v Čechách, je pro mnohé krásná představa.
Před plánováním práce v zahraničí je dále potřeba zajistit si potřebné a především platné cestovní doklady – občanský průkaz, pas, nebo vízum, dle požadavků a předpisů dané země. Je více než vhodné zajistit si dopředu pracovní povolení dle zákonů a podmínek země, kde chcete pracovat.
Práci je možné shánět až na místě, hledat v inzerci a účastnit se pracovních pohovorů. Vhodnější je ale pokusit se domluvit si pracovní místo předem.
Obvykle se začíná s pomocnými pracemi ať již při úklidu, ve fastfoodech, na stavbách a podobně. Pokud máte vyšší vzdělání, je samozřejmě jasné, že budete hledat trochu jiné pracovní uplatnění. Nicméně většinou zaměstnanci začínající na pomocných pracích a povyšují přímo úměrně získávaným jazykovým znalostem a práce v oboru. Málo kdy člověk, který je přijat na pomocnou práci ji vykonává i po letech.
Nástupní platy obvykle nebývají nikterak závratné a je třeba si uvědomit, že sotva pokryjí náklady na život v nové zemi. Proto se z počátku vyplácí dojíždět, pokud je vaším cílem práce v některé z našich sousedních zemí.
Rozhodně nedoporučujeme pracovat v zahraničí takzvaně "na černo" a neodvádět daně ani pojištění. Takové praktiky jsou protizákonné a rozhodně se dlouhodobě nevyplácí ani zaměstnanci ani zaměstnavateli.
Pokud oslovujete potenciálního zaměstnavatele elektronickou poštou a nejste si jisti správnou gramatikou cizího jazyka, rozhodně nechte svůj průvodní dopis i životopis zkontrolovat zkušeným lektorem či rodilým mluvčím. Ačkoliv se tato služba zpravidla platí, je to skvělá investice do Vaší budoucnosti. Nic neodradí budoucího zaměstnavatele víc, než neznalost jeho mateřského jazyka. Ačkoliv zaměstnavatelé vědí, že nejste z jejich vlasti, předpokládají výbornou znalost řeči.
Samozřejmě řeč není vše. Musíte mít také co nabídnout. Nejvíce se uplatňují řemeslné profese a pomocné síly, nicméně i pracovních míst pro vysokoškolské absolventy je bezpočet. Je třeba si však uvědomit, že přednost zde často dostávají občané dané země, a místa, o které není příliš zájem, nebo na která zaměstnavatelé nemají dostatek svých odborníků, pak zaplňují cizinci.
Z počátku nemůžete čekat procházku růžovou zahradou. Pro každého, kdo začíná pracovat v zahraničí, jsou první měsíce nesmírně obtížné. Často se říká, že nejen, že musíte jinak mluvit, ale že se naučíte i jinak myslet. Do budoucna to pro vás však bude nejen pracovní a jazykové, ale i kulturní obohacení.
Proč nejít pracovat a žít třeba tam, kam my, co si nevěříme, jezdíme pouze na dovolenou? Máte život ve svých rukou, proto ho uchopte a nebojte se s ním něco udělat, ať si jednou nemusíte vyčítat, že ačkoliv jste mohli, nic jste nedokázali. Proč byste nemohli řídit gondolu v Benátkách? Prodávat vstupenky na koridu ve Španělsku? Provozovat lanovky v Rakousku nebo masírovat v Maďarsku? Nelíbilo by se vám být pouličním malířem ve Francii nebo lisovat panenský olivový olej v Řecku?
Všechno lze, když je vůle a odvaha. Nesmíte se však vzdát po prvních nezdarech. Základem všeho je se důkladně zásobit informacemi o dané zemi, podmínkách práce pro cizince a především trpělivostí, protože té budete potřebovat nejvíce. Budiž Vám však odměnou, že jste dokázali to, o čem ostatní jen sní a ti odvážnější o tom mluví. A zde, více než kde jinde, platí přísloví, že kdo nic nezkusí, nic nezíská. I nevydařená zkušenost je přece zkušenost.